Seyahat et, sıhhat bul... - Umre yolculuğum / 04.12.2018 / Kerem Önder


Генерируем линк для скачивания, подождите пожалуйста . . .


Линк для скачивания сгенерирован.


Опубликовано: 1 week ago
قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ
ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿٢٠﴾

“De ki: “Yeryüzünde dolaşın da Allah’ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın.
Sonra Allah (aynı şekilde) sonraki yaratmayı da yapacaktır. (Kıyametten sonra her şeyi tekrar yaratacaktır) Şüphesiz Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.” (Ankebut 20)

“İdrâk Farklılıkları

Önceki ayet, (kişide) mevcut fikrî zekâya işarettir. Ki bu, peşine düşülmeksizin var olan bir şeydir. İşte bundan dolayı Allah, yokluğu imkânsız görme anlamında, istifham üslubuyla, "görmediler mi?" (Ankebut, 19) buyurmuş; bu ayetle de, "Eğer sizin için böyle bir ilim mevcut değilse, tefekkür! bir ilimle bilebilmeniz için, yeryüzünün çeşitli mıntıkaları konusunda tefekkür edin" buyurmuştur. Bu böyledir, zira insanlar, idrâk konusunda farklı farklıdır. Kimileri, bir şeyi, herhangi bir öğretimde bulunulmadan ve kendisine aklî herhangi bir delil getirilmeden anlar; kimileri, ancak o şeyi ortaya koymakla anlar, kimileri de hiç anlamaz, işte bundan dolayı Cenâb-ı Hak, "Eğer birinci sınıftan değilseniz, yaratmanın nasıl başladığını bilebilmeniz için yeryüzünde dolaşın, yani, yeryüzü hakkında fikrinizi harekete geçirin ve kendinizin dışında cereyan eden hadiseler hakkındaki zihninizi çalıştırın..." buyurmuştur.

Burada, iadenin olabileceğine dair delil, tamdır. Çünkü deliller, "afakî ve enfüsî"liğe hasredilmiştir. Nitekim Cenâb-ı Hak, "Gerek afakta, gerek kendi nefislerinde ayetlerimizi yakında onlara göstereceğiz" (Fussilet 53) buyurmuştur. Binâenaleyh, önceki ayette, insanın kendi nefsinden hareketle elde edeceği enfüsî delillere; ikinci ayette de, "Yeryüzünde gezip dolaşın..." ifadesiyle de, afâkdan elde edilen delillere işaret etmiştir. İşte bu iki şeyde, bu iki delil tam ve mükemmel olur. Dolayısıyla bu delili, lafzatullah ismini açıkça getirerek tekîd etmiştir. Ama, birinci delili ise, ikinci delille tekîd etmiştir. Dolayısıyla da, dememiştir.

Üslup Farklılığının Sebebi

Cenâb-ı Hak bu ayette, "Allah her şeye kadirdir" buyurduğu halde, önceki ayette "Bu, Allah'a kolaydır" buyurmuştur. Bunun, şu şekilde iki hikmeti bulunur:

1) Birinci delil, enfüsî delildir. Bu, netice veren, her ne kadar, tam bir hadsî ilim ise de, ancak ne var ki bu enfüsî delile, afakî deliller de eklendiğinde, o zaman umumî bir ilim meydana gelir. Çünkü insan kendisini incelediğinde, kendisinin, Allah'a olan ihtiyacını ve varlığının O'ndan olduğunu; afâka baktığında kendisi dışında kalanların da O'na muhtaç olduklarını ve varlıklarının, O'ndan olduğunu anlar. Böylece de, her şeyin Allah'dan olduğuna dair ilmi, kemale ermiş olur. İşte Cenâb-ı Hak, bu iki delilin zikredilmesi tamamlanınca, "Allah her şeye kâdirdir" buyurmuştur. Bir tek delil söz konusu olduğunda "Muhakkak ki bu, yani yeniden yaratması Allah'a kolaydır" (Ankebût, 19) buyurmuştur.

2) Biz, her ne kadar ikincisi daha genel ise de, birinci ilmin daha tam olduğunu beyan etmiştik. Halbuki işin, yapıcısına kolay olması, o işin o yapan kimsenin kudreti sahilinde olmasından daha tam ve mükemmeldir. Bunun delili, bir kimsenin, yüz ölçek taşıyabilen kimse hakkında, "O ona kadirdir" deyip, "O ona kolaydır" dememesi gibidir. Ona, on ölçek taşıması sorulduğunda o, "Bu, ona kolaydır, basittir" der. Şimdi biz diyoruz ki: Allah Teâlâ şöyle demek istemiştir: "Eğer siz de, bu işlerin, Allah'a göre kolay olduğuna dair tam bir ilim meydana gelmemişse, bunların O'nun kudreti dahilinde olduğunu bilebilmeniz için, yeryüzünde gezin. Çünkü bu şeyin O'nun kudreti dahilinde olması bile, yeniden yaratmasının mümkün olduğuna dair yeterli bir delildir."
Fahreddini Razi Tefsir
“Mü’minin seyahati, Allah yolunda cihaddır” buyurdu efendimiz a.s.

Hz. Ömer, o çok iyi bir adamdır diyen kişiyi azarlamıştır. Ticaret yaptın mı, uzun yolculuk yaptın mı?

Devamı yorumda...Web / http://keremonder.com
Facebook / http://www.facebook.com/kereminden
Twitter / http://twitter.com/keremonder1
Instagram / http://www.instagram.com/kerem_onder/
SoundCloud / http://soundcloud.com/keremonder
İngilizce Altyazı Kanalı / https://www.youtube.com/keremonderenglish
Almanca Altyazı Kanalı / https://www.youtube.com/keremonderdeutsch


Поделиться:


comment  Комментарии

kerem abii dua et abii beee bizde umre yapalım hac belliki daha geç çıkacak

3 days ago

Allah razı olsun

4 days ago

Salamu aleykum ozledik hocam sohbetlni xos geldiniz. Allah Kabul etsin amin .Hocam siz umreye gidmeden once hayel etdim keske bende umreye gidsem hocami orda gorsem benim aklimdan kecirdiyimi ozbekistanli adi yasamis.Bu vazinizdan da cok tesirlendim. Goz yaslarimi tutamadim.Allaha dua etdimki bizi de Kabeye layiq bilib gitmeyi nasib etsin in se Allah. Bende sizi izlerken elhamdulillah tesetdurlu oldum. Namaz qilirim amma kaza borclarim var.Allah kaza namazlarmi qilmayi nasib etsin amin. Sizde dua edin. Size sorulacaq sok sorum var.kalbim doludu hocam.Allah cumlemize yardimci olsun amin

4 days ago

Hocam günlük hangi zikirleri ne kadar yapmaliyim kuran-i nekadar okumalıyım yani bir günümü nasil geçirmeliyim lütfen cevap buyurun

5 days ago

Hoşgeldiniz hocam rabbim tekrar nasip etsin inşallah hocam dün sizi rüyamda gördüm evinize misafir gelmişiz hocam m doğru yoldayım inşallah bende gitmek istiyorum ne olur dua edin

5 days ago

Allah kabul etsin .Rabbim bizlere de nasip etsin.Diyarbakir silvan dan selamlar

6 days ago

Kardeşler son dakkada olan duada Sinan hoca sırrı dediği hangi ayettir bilen varmı?

1 week ago

Allah (c.c.) sizlerden razı olsun.

1 week ago

ALLAH RAZI OLSUN SENDEN HOCAM....İNANIN GÖZYASLARI İÇİNDE SEYRETTİM BU SOHBETİNİZİ....DİĞER KARDEŞLERİMİZDEN DE ALLAH RAZI OLSUN (AMİN)

1 week ago

Allahım şu gördüğüm yer hürmetine bundan önce yaptığım duaları kabul et, bundan sonra yapacağım duaları kabul et. Ebu Hanife

1 week ago

Hocam özledik sizi hoş geldiniz

1 week ago

Hocam evlilik diyon kızlar kıvanç tatlıtuğ istiyor erkekler fahriye evcen istiyor. Aileler bol maaş mal ve mülk istiyorlar iflas ettirecek düğün istiyorlar daha evlenmeden borçbatağına bırakıyorlar

1 week ago

Agzınıza saglık hocam.. seviyorum sizi

1 week ago

Kıyamet günü; “Bedenim!.. Bedenim”!..
diyeceksin…
Peygamberim “Ümmetim! Ümmetim!” diyecek…
Cennet “Hissem!.. Hissem”!.. diyecek…
Cehennem “Payım!.. Payım”!.. diyecek…
Rabbim cc “KULUM!.. KULUM”!.. diyecek…
Şimdi “ALLAH ALLAH” desek ?…. Olmaz mı?

1 week ago

Açıklamanın devamı...İslam, seyahat edenlere, yaptıkları bu koşturmacanın karşılığında bir kolaylık olsun diye bazı rahatlıklar vermiştir. Farzlar kısaltılır. Mestlerin süresi 3 güne çıkartılır. Namazın kazaya kalma durumu oluşursa binek üzerinde ima ile kılınır. Su sorunu oluşursa teyemmüm ile abdest alınabilir.


Seyahatin en üstünü 3 mescide yapılan seyahattir: 500, 1000, 100 bin derece yüksek ibadet.


Bu dünyadaki tüm lezzetler geçici işte…
Dün, "Kâbe'ye nasıl sarılırız"ın hesabını yaparken;
Bugün, "Şu elektrik faturalarını öder misin" hesabına muhatab olmak...
Nerdeeen nereye! Düşmez kalkmaz 1 Allah.

Hanımına, seni umreye götürürüm ama otelden çıkmam diyen kardeşimin sonu!

Rasûlullah (aleyhisselam) buyurdu:
“Kâbe-i Muazzama’ya günde 120 rahmet iner.
Bunlardan 60 tanesi tavaf edenlere;
40 tanesi namaz kılanlara;
20 tanesi de Kabe’ye bakanlara iner.” (İhya-u Ulûmiddin, c: 1, s: 685.)

Ben taş kalpliyimdir, Kâbe’yi görünce ağlamam diyen umreciye başına ne geleceği hakkında hiçbi fikrin yok dedim! You have no idea…


Hacerül Esved taşı önemsiz bir taş mı?
İslam’da ibadet yaptığın her yerin sana şahid olduğuna ve mahşerde hakkında şahitlik edeceğine inanılır.

Sabah namazı grubumla cami cami gezmeyi özledim ama Kâbe’ye girinceye kadar. Tulumba ve baklava örneği


Kâbe’ye her girdiğimde kendimi film yıldızı gibi hissediyordum. Hep birileri yanıma gelip tanışmak ve resim çekilmek istiyordu. Ta ki evde hanım, “al şu çöpleri konteynıra at” deyince rüyadan uyandım.

Özbekistan’dan gelen hocalar beni çok mutlu etti. Her hafta benim vaazları anlatıyorlarmış kürsüde.

Medine’de Resulullah’ı ilk selamlamaya giderken istedim ki kime gittiğimizi umrecilere tanıtayım. 5 dakika konuşturmadı Vehhabi polis. Biraz zorlasam 2. Cemal kaşıkçı vakası olabilirdi hoca araya girdi yumuşattı!

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلّهِ …﴿١٩٦﴾

"Haccı ve Umreyi Allah için tamamlayın…" (Bakara 196)

Ebû Hüreyre (r.a.) 'den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:
"Umre ibadeti, kendisi ile önceden yapılan umre arasında işlenen günahlara keffarettir.
Mebrûr bir haccın karşılığı ise, ancak cennettir." (Buhârî, “Umre”, 1; Müslim, “Hac”, 437.)

Ebû Hüreyre (r.a.) 'den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:
"Hac ve Umre yapanlar, Allah'ın misafirleridir.
O'ndan bir şey isterlerse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder." (İbn Mâce, “Menâsik”, 5)Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına bir örnek daha...
Portakal ve mandalina. Bu iki meyve sadece kış aylarında yani bizim ihtiyacımız olduğu zaman olgunlaşıyorlar. Her ikisi de C vitamini deposu. Peki neden yalnızca kış aylarında ve C vitamini?
Bugüne kadar bilinen 13 vitamin bulunmakta. Bu 1/13 ihtimali hangi tesadüf bu 2 meyvede aynı anda bir araya getirebilir?
Eğer her şey tesadüf olsaydı farklı farklı vitaminleri içeren portakal ve mandalinalar olmalı ve biz de ihtiyacımızı içereni arayış içinde olmaz mıydık?İngilizler planlarını yüz yıl sonrasına göre yapar.
Yahudiler bin yıl,
Müslümanlarsa ebediyete göre plan yapar.

Benim sahibim senin gibi böyle öfkelenmez

Vaktiyle bütün gününü Cenâb-ı Hakka ibâdet ile geçiren birisi, zamanın hükümdarına methedilmişti. Onunla sohbet arkadaşı olması tavsiye edilmişti. Hükümdar, methini işittiği o Allah dostunu sarayına çağırtarak kendisiyle sohbet arkadaşı olmasını ricâ etti. Bu zât hükümdara şöyle cevap verdi: "Ey hükümdar, bu isteğin güzel! Ancak olur ya, yanlış bir iş yapsam beni affeder misin? Yoksa hemen cezâlandırır mısın?"
"Ne gibi bir yanlışın olabilir?"
"Meselâ bir gün sarayına geldiğinde beni istemediğin bir işi yaparken görsen ne yaparsın?" Onun bu sözüne şiddetle öfkelenen hükümdar:
"Bana böyle şeyler söylemeğe nasıl cüret edersin?" diye bağırdı.

Bunun üzerine o zât da şöyle dedi: "Benim kerîm bir Rabbim var. O derece kerîm, o derece cömert ki, aynı bir günde bende yetmiş günâh birden görse benim sahibim yine de öfkelenmez, beni kapısından kovmaz, ni'metinden mahrûm etmez. Böyle bir durumda ben O'nun kapısından nasıl ayrılayım da, henüz bir suç bile işlememişken bana öfkelenen birisinin kapısına geleyim? Ben henüz bir suç işlemeden bana böyle kızan birisi acaba suç işlemiş olduğum zaman ne yapar? Cenab-ı Hak, kullarını kendisine isyan ettiği zaman hemen günah yazmaz, onun tevbe etmesini pişman olmasını bekler. İnsan bir günâh işlediği vakit, sol omuzdaki meleğin âmiri durumundaki sevâbları yazan melek diğerine, "Bekle belki tevbe eder" diyerek günâhı hemen yazdırmaz. Cenâb-ı Hak çok merhametli olduğu için çeşitli vesîlelerle kişinin günâhını affeder. Yeter ki insan geç de olsa hatâsını anlayıp pişman olsun. Allahü teâlâ Bekara sûresinde, "Şüphesiz ki Allah, hem çok tevbe edenleri, hem de kötü alışkanlıklardan ve kötü ahlâktan temizlenenleri sever" buyurmaktadır"

Hidayet Mesajları:

"Hocam Allah sizden razı olsun. Çok şükür, bugüne kadar namazlarımı kılardım. Sizin vesilenizle kaza borçlarımı kapatmaya başladım. Bugüne kadar Kur’an öğrenmeye pek teşebbüs etmiyordum, etsem de, devamı gelmiyordu. Sohbetlerinizi izledikten sonra bende bir uyanış oldu. Bir hafta önce kayınvalidemden bana Kur’an öğretmesini istedim.
Dün akşam da Kur’an’a geçtim hamdolsun. Şu an geçen zamanlarıma üzülüyorum, nasıl da gözümde büyütmüşüm. Tesettürlüyüm, ama bana dua edin ki, kapanma konusunda da dinimizde gerektiği gibi olabileyim inşaallah."

1 week ago

Hocam polonya dan da seyrediyoz

1 week ago

Allah sizden razı olsun:)

1 week ago

ya kardesler alta niye ayet yok koyarmisini lutfen

1 week ago

yok guvendim ama altina ayet olsa daha iyi cunku ben hocamdan ogrendiklerimi yaziyorum ve cevreme alnatiyorum o ndan bi de ben arnavutum ve turkce yaziyorum ama yine bi kontrol ediyorum iyi yazmis mi yim

1 week ago

Hayırdır güvenemedinmi.. ? ))

1 week ago

Selamun Aleyküm.Hocam bu takmış olduğunuz takkeden, nerede bulabilirim?.

1 week ago

“Çok şükür hocam, sizde, sohbetiniz de hoşgeldiniz.”

1 week ago

<3

1 week ago

Hz. Ali efendimizin mezarı nerde Hocam

1 week ago

Hocam bize de dua edin🕋🕋🕋

1 week ago

hocam ben de sizin alnatiklarinizi yaziyorum bir dosie icinde koyuorum ve butun ogrendiklerimi arkadaslarima ve ailema alnatiyorum Allah sizden razi olsun

1 week ago

Kabe’den alınan(Rahmanidir-ibadettir )manevi tat ve zevkle; zinadan alınan (maddi marazi ve şeytanidir)zevkin kıyaslaması örneği hiç uygun düşmemiş ! sizdende uygun düşmediğini irticalen sehven o anlık bir yanlış olduğunu duymak isteriz!

1 week ago

maşaallah....sohbet sonunda kuran ı kerim ve dua çok güzel olmuş....sonraki sohbetlerde devam etsin inşaallah...

1 week ago

ALLAH SENDEN RAZİ OLSUN HOCAM

1 week ago

S.a Cayin gelisine hastayim bende rizeliyim size insl cay gondermek isterim bana bi adres verin size cay gondrecegim rize cayi gonlumden gecti sizleri cok seviyor dinliyorum s.a

1 week ago

Allah sizden razı olsun hocam

1 week ago

Kerem Hocamızın Videoları ile Sosyal Medyada Tebliğde Bulunup Birilerinin Hidayetine Vesile Olmak İster misiniz?

Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.
(Tirmizî )

(Erkekler için) Yapmak isterseniz +90 5319417844 whatsapp ekle.

(Bayanlar için; Facebookta Uğur Ünsal'la iletişime geçin)

1 week ago